no-img
بوک کده

دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف


بوک کده
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف
pdf
ژوئن 30, 2024
حجم فایل: 1MB
نویسنده: بوک کده
۲۵,۰۰۰ تومان

دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف


دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی افسایت بوک کده دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف را برای شما دوستان فراهم آورده است. بدون صادر کردن یک حکم کلی درباره ماهيت گروه هاي سياسی دوران مختلف، شاید بتوان ادعا کرد که حزب گرایی در ایران همزاد روشنفکري بود. همان که به گفته رهبر معظم انقلاب بیمار متولد شد. اولين حزب سازي هاي ایران، متاثر از کلیشه هاي مغرب زمين بود و نخستين حزب سازان کسانی بودند که اندیشه غربی را مبنای کار خود قرار داده بودندبا سایت بوک کده همراه باشید.

پی دی اف کالبد شکافی جریان ها

احزاب و گروههای مشروطه خواه از متن تودههای مردم برنخاسته بودند نیاز به محدود شدن قدرت پادشان و درباریان به قواعد، چیزی بود که اکثریت مردم آن را احساس می کردند و نخبگان روحانی همان گونه که پیش از آن در خط مقدم مبارزه با سلطه روس و انگلیس قرار داشتند.

دانلود پی دی اف مرتضی صفار هرندی

در این دادخواهی پیشقدم شدند. اولین جرقه های انقلاب مشروطه زمانی زده شد که مردم نسبت به توهین مسیو نوز بلژیکی به لباس مقدس روحانیت شیعه به خشم آمدند و از آنجا که منابع استبداد داخلی با طمع ورزی کشورهای اروپایی گره خورده بود، استمرار این قیام در قالب مطالبه ی پایان دادن به نظام استبدادی پیگیری شد.

PDF کالبد شکافی جریان ها

جالب است که یکی از اولین کسانی که تقاضای تشکیل مجلس عدالت را با ارسال نامه به مظفرالدین شاه مطرح کرد شهید شیخ فضل الله نوری بود وقتی روحانیت توانست مردم را برای این ایده بسیج کند.

کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی

نوبت گروندگان به افکار وارداتی بود تا با طرحهای پیش ساخته و تجربه شده غربی به میان بیایند در این شرایط نوعی دوگانگی در دستگاه روحانیت شیعه شکل می گرفت. حتی مرجعیت نجف اشرف از این دوگانگی در امان نماند. در حالی که مرحوم سید محمد کاظم یزدی نسبت به پیامدهای حمایت انگلیس از روند رو به انحراف این نهضت نگران بود.

 

در انتها می توانید برای اطلاعات بیشتر کتاب تاریخ پنج هزار ساله ی ایران جلد اول صدیق صفی زاده را نیز مطالعه کنید.

 

فهرست مطالب کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی : 

 

بخش اول: مشروطه، نقطه آغاز پدیده تحزب در ایران

جناح چپ-جناح راست، اقتدارگرایان طرفداران آزادی سنتی ها مدرن ها محافظه کاران-اصلاح طلبان، پژواک گیج کننده این عناوین آرام آرام از روان خسته جامعه زدوده میشود. مردم بتدریج نام گروه ها و احزاب بی شمار سال های گذشته را به فراموشی می سپارند همچنان که در حافظه این نسل از نام گروههای میداندار سال های ۵۷ تا ۶۰ اثری یافت نمیشود نسل آن روزها هم چیزی از گروههای سیاسی دوران پرالتهاب پس از شهریور ۱۳۲۰ و سرنگونی رضاخان تا نهضت ملی شدن صنعت نفت نمی دانست. پس از هر یک از این دورانها ترجیع بند نسل سرخورده از فضای پرغوغای سیاست این بوده است: «اصلا حزب و گروه در ایران پا نمی گیرد.» و به طور طبیعی بحث پر دامنه ای برای یافتن علت این امر در می گیرد. می گذرد تا دوران ویژه دیگری پیش بیاید و روز از نو و روزی از نو.

بخش دوم: ملیت ستایی غرب گرا

ورود واژه های جدید در ادبیات سیاسی کشور یکی از ویژگیهای دهه اخیر بود مطبوعات نوظهور در آغاز دوره ای که آن را دوران اصلاحات نامیده ،بودند صف بندی جدیدی را تحت عنوان محافظه کاران اصلاح طلبان به مردم معرفی کردند. آنچه آنها سعی میکردند در تعریف محافظه کاری به جامعه ارائه کنند حفظ ترتیبات و ارزش های حاکم بر نظام جمهوری اسلامی» بود. آنها تاکید داشتند که سیاست ایدئولوژیک باید از جامعه رخت بربندد و دخالت دین در «بایدهای حیات اجتماعی و سیاسی به حداقل برسد. بدین ترتیب برای ایجاد شکل جدیدی از وفاق ،اجتماعی عامل دیگری غیر از «دین» بایستی معرفی می شد. آنان با صراحتِ هر چه تمامتر تاکید کردند که بایستی ملیت محوری جایگزین دین مداری شود. تبلیغات باستان ستایانه سالهای اخیر و تقدیس رسوم خرافی همچون چهارشنبه سوری شب یلدا، سیزده بدر و… در نشریات به اصطلاح مدرن دقیقا همین هدف را پی گرفت برای کسانی که اندک دقتی در تاریخ معاصر ایران داشتند این گرایش چندان غریب نبود.

بخش سوم: گذشته چپ گرایی ایرانی

هیچ یک از جناحهای سیاسی درون نظام در دهه ۶۰ حاضر به پذیرش عناوینی مثل چپ و راست برای خود نبودند و نسبت دادن آنها به خود را توهین و اتهام ناروا تلقی می کردند. این عناوین در واقع میراثی از صف بندی های دهه های قبل بود. این که طرفداران تفکر حضرت امام چگونه این برچسبهای سیاسی را دریافت کردند چیزی است که جلوتر به آن خواهیم پرداخت اما اجمالا باید یادآور شد که در ادبیات سیاسی ایران قبل از انقلاب و اندکی پس از آن جریان چپ» به طرفداران بلوک شرق و الگوهای فکری و حکومتی مارکسیستی اطلاق می شد و حامیان لیبرالیسم و الگوی دنیای سرمایه داری به عنوان جریان راست نامگذاری می شدند.
باز شدن باب ارتباط با دنیای غرب در کنار به وجود آمدن کانونهای داخلی وابستگی به کشورهای استعمارگر اروپا، باعث انتقال برخی از اندیشه های سیاسی اجتماعی مغرب زمین ولو به صورتی قشری و عامیانه به داخل کشور شد. مثلا ناسیونالیسم در ایران یک تفکر وارداتی و در بسیاری اوقات تعقیب کننده اهداف استعماری بود. الگوهای فکری سوسیالیستی و مارکسیستی نیز سوغات دیگری از قشر منورالفکر ایرانی مفتون غرب به شمار می رود.

بخش آخر: صداقت متاع کمیاب بازار ملی گرایان

تلاش سیاسی در پشت صحنه و در غیاب مردم تقریبا عادت همیشگی ملی گرایان بود اغلب مردم از رفتار واقعی ملی گرایان در جریان مبارزات اطلاع کافی نداشتند. براساس آنچه احسان نراقی مشاور شاه نقل می کند، داریوش فروهر در مهرماه ۱۳۵۷ به وی گفته بود با آن که جبهه ملی مقدار زیادی از راه را با انقلابیون مذهبی و غیر مذهبی پیموده است اما حاضر است رژیم شاه یا حتی پسرش را به شرط رعایت قانون اساسی مشروطه مورد حمایت قرار دهد. مرحوم بازرگان نیز در موضعگیریهای علنی هیچ گاه زاویه داشتن نگرش خود با روش و اهداف مبارزاتی امام را آشکار نمی کرد و تا پس از حذف او و یارانش از نظام جمهوری اسلامی چیزی از مذاکرات او با امام در مهرماه ۵۷ فاش نشده بود. به گفته ی آقای فردوسی پور از شاگردان و همراهان امام در نجف و (پاریس بازرگان در این مذاکرات به امام گفته بود: «شما میگویید شاه باید برود، اولا کجا برود شاه رفتنی نیست، به فرض برود با آمریکا و ارتش چه می کنید؟ فکر این دو رکن را کرده اید؟

 

سوالات متداول:

  • نقطه آغاز پدیده تحزب در ایران کدام اتفاق بود؟

پاسخ: مشروطیت نقطه آغاز پدیده تحزب در ایران بود.

  • آیا این کتاب در مورد تولد احزاب اسلامی سخن گفته است؟

پاسخ: بله، این کتاب در مورد تولد احزاب اسلامی سخن گفته است.

  • چه کسی به مبارزه با بهائیت پرداخت؟

پاسخ: آیت الله بروجردی به مبارزه با بهائیت پرداخت.

 

📚 😍 کتاب پیشنهادی

😍 چقدر خوشت اومد !


موضوعات :
تاریخی

تصاویر پیش نمایش


دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب کالبد شکافی جریان ها مرتضی صفار هرندی 113 صفحه پی دی اف-1

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *