no-img
بوک کده

دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف


بوک کده
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف
pdf
ژوئن 10, 2024
حجم فایل: 13MB
نویسنده: بوک کده
۳۵,۰۰۰ تومان

دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف


دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی افسایت بوک کده دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف را برای شما دوستان فراهم آورده است. علامه مجلسی (۱۱۱۱-۱۰۳۷ ق) روحانی و عالم دینی است. در بخشی از کتاب به نام «فراگیری احکام تجارت و اهمّیت آن» می‌خوانیم: «۱. در حدیث است که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بر فراز منبر می‌فرمود: «ای تاجران، اوّل مسائل و احکام شرعی تجارت را فرا گیرید بعد مشغول تجارت شوید». حضرت این جمله را سه بار تکرار کرد. با سایت بوک کده همراه باشید.

پی دی اف حلیة المتقین

این کتاب یکی از مهم ترین و معروف ترین آثار علامه محمد باقر مجلسی (1037-1111 ه.ق) است که در سال 1090 ه.ق تألیف شده است.

دانلود پی دی اف علامه مجلسی

حلیة المتقین یک مجموعه اخلاقی و عرفانی است که عمدتا به شرح و بیان صفات و ویژگی های اخلاقی و معنوی پیامبر اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) پرداخته است.

PDF حلیة المتقین

این کتاب شامل چهار جلد بوده و مباحثی همچون اخلاق، ادب، تزکیه نفس، توبه، تقوا و سایر موضوعات اخلاقی و عرفانی را در برگرفته است.

کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی

علامه مجلسی در این کتاب تلاش کرده است تا با استفاده از آیات قرآن، روایات و احادیث، ویژگی های اخلاقی و معنوی اولیای الهی را به خوبی بیان و تبیین نماید.

 

در انتها می توانید برای اطلاعات بیشتر کتاب بانوی قهرمان خلیل الرحمن خباب را نیز مطالعه کنید. 

 

فهرست مطالب کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی : 

فصل اول: در آداب لباس پوشیدن

بدانکه موافق احادیث معتبره بسیار زینت کردن و جامعه های پاکیزه و فاخر پوشیدن هرگاه از حلال به هم رسد و مناسب حال او باشد سنت است و موجب خوشنودی پروردگار است و اگر از حلال بهم نرسد بهر چه میسر شود باید قناعت نماید. و تحصیل زیادتیهای لبای را مانع عبادت الهی نگرداند و اگر حقتعالی روزی را بر او فراغ گرداند، در خور آن بخورد و بپوشد و صرف نماید و به برادران مومن بدهد.

فصل دوم: در آداب حلی و زیور پوشیدن و سرمه کشیدن و در آیینه نظر کردن و خضاب کردن

موکد است مردان و زنان انگشتر در دست راست کردن. در بعضی احادیث تجویز فرموده اند که در دست چپ بکنند اما اگر نقش شریفی یا نگین شرفی داشته باشد باید که در وقت استنجا بیرون آورد.سنت است که انگشتر از نقره باشد و مردان را انگشتر طلا در دست کردن حرام و انگشتر آهن و برنج و فولاد مردان را مکروه است.در حدیث معتبر از حضرت صادق(ع) منقولست که حضرت رسول(ص) سرمه ی سنگ بچشم میکشیدند.

فصل سوم: آداب خوردن و آشامیدن

جایز نیست خوردن و اشامیدن در ظرف طلا و نقره و در استعمال غیر اکل و شرب خلافست و احوط اجتناب است و همچنین در نگاهداشتن برای زینت احوط اجتناب است و بعضی گفته اند طعامی را که در ظرف طلا و نقره کنند حرام می شود. طعام های لذیذ خوردن و به مردم خورانیدن و تکلف در خوبی و پاکیزه گی اینها خوبست و طعام های لذیذ را برخود حرام کردن خوب نیست اما باید از حلال باشد.

فصل چهاردهم: در آداب سفر

نباید کسی سفر کند مگر از برای سه چیز سفریکه توشه آخرت در آن حاصل شود یاسفری که باعث مرمت امور معاش گردد یا سفری که از برای سیر و لذتی باشد که حرام نباشد. سفر کنید تا بدنهای شما صحیح شود و جهاد کنید تا غنیمت دنیا و آخرت بیابید و حج کنید تا مال دار و بی نیاز شوید. چون سفر میروید سفره با خود بردارید و طعامهای نفیس در ان سفره بگذارید

 

سوالات متداول:

  • ویژگی های اخلاقی و معنوی ائمه معصومین (ع) در این کتاب چگونه بیان شده است؟

پاسخ : در کتاب “حلیة المتقین” علامه مجلسی به تفصیل به بیان ویژگی های اخلاقی و معنوی ائمه معصومین (ع) پرداخته است. برخی از نکات مهم در این زمینه عبارتند از:

  1. اخلاص و تقوا: مجلسی ویژگی های اخلاص و تقوای ائمه (ع) را به طور گسترده مورد بررسی قرار داده و آنها را الگوی کامل برای مؤمنان معرفی کرده است.

 

  • آیا می‌توان این ویژگی‌های را به عنوان الگویی برای جامعه امروزی معرفی کرد؟

پاسخ : بله، به نظر می‌رسد ویژگی‌های اخلاقی و معنوی ائمه معصومین (ع) که در کتاب “حلیة المتقین” توسط علامه مجلسی بررسی شده، می‌تواند به عنوان الگویی مناسب برای جامعه امروزی نیز معرفی شود. چند دلیل مهم برای این موضوع وجود دارد:

  1. جهانشمولی و فراگیری این ویژگی‌ها: صفات و خصلت‌های اخلاقی و معنوی ائمه، مانند اخلاص، تقوا، علم و حکمت، زهد و پرهیزکاری، شفقت و رحمت، صبر و استقامت، از ارزش‌های جهان‌شمول و فراگیر برخوردار هستند.

 

  • چه چالش‌هایی در پیاده‌سازی این ویژگی‌ها در جامعه امروزی وجود دارد؟

پاسخ : برای پیاده‌سازی این ویژگی‌های اخلاقی و معنوی ائمه معصومین (ع) در جامعه امروزی، چالش‌های مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد:

  1. چالش‌های فرهنگی و ارزشی: امروزه جوامع بشری تحت تأثیر فرهنگ و ارزش‌های مادی‌گرایانه، مصرف‌گرایانه و فردگرایانه قرار دارند که با ارزش‌های معنوی و اخلاقی ائمه در تضاد است. نهادینه کردن این ارزش‌ها در چنین فضایی چالش برانگیز است.

 

📚 😍 کتاب پیشنهادی

😍 چقدر خوشت اومد !


موضوعات :
اسلامی

تصاویر پیش نمایش


دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی 576 صفحه پی دی اف-1

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *