no-img
بوک کده

دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف


بوک کده
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف
pdf
ژوئن 18, 2024
حجم فایل: 4MB
نویسنده: بوک کده
۳۰,۰۰۰ تومان

دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف


دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی افسایت بوک کده دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف را برای شما دوستان فراهم آورده است.اوغوزها (که بعدها آنان را به نام “ترکمن‌ ها “می‌ شناسیم) یکی از اقوام ترک بودند که نقش مهمی در تاریخ ایران و منطقه برعهده داشتند .کتاب حاضر، اثر دکتر فاروق سومر، محقق فقید ترکیه، تحقیقی است در تاریخ و فرهنگ اوغوزها که متن حاضر ترجمه فارسی بخش اول بوده که مفصل‌ ترین و جامع‌ ترین بخش کتاب به شمار می‌ آید. با سایت بوک کده همراه باشید.

پی دی اف اوغوز ها

کتاب اوغوزها (ترکمنها اثری است از مرحوم پروفسور فاروق سومر استاد تاریخ دانشگاه استانبول که یکی از برجسته ترین پژوهشگران تاریخ و فرهنگ ترک به شمار میرود. وی در سال ۱۹۲۴م در قونیه تولد یافت و پس از گذراندن دوره های ابتدایی و متوسطه، تحصیلات عالی خود را در دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول دنبال کرد.

دانلود پی دی اف آنادردی عنصری

وی سپس به استخدام این دانشگاه درآمد و در بخش تاریخ آن تدریس تاریخ قرون وسطی را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۶۳م. به مقام استادی دانشکده ادبیات دانشگاه آنکارا نایل شد و در طی این مدت در بخش تاریخ قرون وسطی به پژوهش در تاریخ تمدن ترکان در دوره اسلامی پرداخت.

PDF اوغوز ها

استاد در مدتی که به تدریس می پرداخت هیچگاه از مطالعه و تحقیق در تاریخ ترک به ویژه دوران اسلامی آن باز نماند نتیجه این فعالیت انتشار بیش از هفتاد مقاله و کتاب است که از آن جمله اند: اوغوزها ترکمنها نبرد ،ملاز،گرد قراقویونلوها مغولان ،آناطولی قرامانها، ترکان ،عراق، سوریه، آناطولی ترک شدن ،آناطولی نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعه دولت صفوی.

کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری

تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد دو کتاب قراقویونلوها و نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعه دولت صفوی به فارسی ترجمه و منتشر شده است. استاد بعد از عمرى تدريس تحقیق و تألیف در سال ۱۹۹۵م درگذشت.

 

در انتها می توانید برای اطلاعات بیشتر کتاب تاریخ پنج هزار ساله ی ایران جلد اول صدیق صفی زاده را نیز مطالعه کنید.

 

فهرست مطالب کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری : 

 

فصل اول: قدیمی ترین اطلاعات مربوط به اوغوز ها

در خصوص معنای نام اوغوز در منابع کهن اطلاعاتی ارائه نمیشود. مولفین کهن در خصوص مفهوم کلمه ترکمن بررسیهایی را انجام داده اند اما در باب نام اوغوز تحقیقی صورت نگرفته است. در داستان اوغوز خاقان که به زبان اویغوری و در دوره سلطنت قازان خان ایلخانی (۱۳۰۴ – ۱۲۹۴) و نیز در دوره سلطنت جانشین وی اولجاتیو (۱۳۱۶ – ۱۳۰۴) تألیف شده است  کلمه آغیز که به معنی شیر اول است به شکل اوغوز ثبت شده است. حتی برخی صاحب نظران به استناد تعریف فوق معتقد بودند که ریشه نام اوغوز از این واژه است.  منتها در کتاب دیوان لغات الترک که حدوداً سه قرن قبل از کتاب اوغوز خاقان نگاشته شده است مفهوم شیر اول با واژه های آغوج Aguj و آغوز Aguz نشان داده میشود.  چنانچه واژه آغوز آغیز – شیر (اول در گویش اویغوری به شکل اوغوز Oguz تلفظ میشد مطمئناً کاشغری در کتاب خود آن را قید میکرد. این در حالی است که در گویش اویغوری نیز مفهوم شیراول به شکل «آغیز) تلفظ میشود است که احتمال داده میشود در اثر یک خطای املایی واژه اوغوز به معنی شیراول به این شکل ثبت شده باشد.

فصل دوم: اوغوز های سیحون

جایگاه گوک ترک ها در تاریخ ترکهای آسیای میانه بسیار حائز اهمیت است. بدون وجود تاریخ آنها موضوعات مورد علاقه بسیاری در تاریخ آسیای میانه مبهم میماند. در حقیقت بعد از سقوط امپراتوری ،گوک ترک ترکها دیگر در آسیای مرکزی صاحب امپراطوری قدرتمندی نشدند. در ناحیه اورخون  اویغورها که در سال ۷۴۴م جانشین گوک ترک ها شدند حاکمیت خود را به ترکهای غربی نتوانستند اعمال .کنند آنها تحت حاکمیت تورک بیلگه خاقان Turk Bilge Kagan با چین رابطه برقرار کردند و آن را تا حد یک رابطه دوستانه ارتقاء دادند به نظر میرسد این رابطه تا دوره قرقیزها (۹۲۴-۸۴۰ میلادی ادامه داشته است.

فصل سوم: تشکیل دولت سلجوقی

ترکان اوغوز تنها به عقب راندن امپراطوری بیزانس که با بهره گیری از ضعف سیاسی دنیای اسلامی خاور نزدیک بویژه از اوائل قرن دهم میلادی گام به گام در حال پیشروی بود اکتفا نکرده بل با فتح پایگاه اصلی آن یعنی آسیای صغیر عامل اضمحلال و سقوط این امپراطوری شدند. سلجوق Selçuk به طايفه فينيق اوغوز Kink بدون شک به تیره بگ این طایفه منسوب بود. در جدول موجود در کتاب جامع التواریخ که بر اساس موقعیت سیاسی اجتماعی طوایف تنظیم شده است قینیقها در ردیف ۲۴ یعنی در آخرین رده نشان داده میشوند چنانچه با توجه به این لیست قضاوت کنیم باید بگوییم که قینیقها در قدیمی ترین تواریخ اوغوز نقش چندان مهمی نداشته اند.

فصل پنجم: ترکمن ها بعد از هجوم مغول

استیلای مغول چهرۀ دنیای اسلام را نیز کاملاً دگرگون ساخت. جهان قدیم با خلیفه اش با سپاه ،مملوکی با فرهنگ درخشان و حیات تجاری ثروتمندش تماماً از بین رفت. در جهان نوئی که بعد از استیلای مغول به وجود آمد فرهنگ ترک مقام مهمی را نائل آمد این امر همانند ،آناطولی رابطه نزدیکی با ازدیاد جمعیت ترکها در ماوراءالنهر و آذربایجان نسبت به سابق .داشت اما آناطولی در میان این سرزمینها یک نمونه بود. با اینکه زبان ترکی در قرن شانزدهم یک زبان بی رقیب در امپراطوری عثمانی بود با این حال در ترکستان تا اوائل قرن بیستم زبان فارسی به عنوان زبان رسمی به کار میرفت.

 

سوالات متداول:

  • آیا این کتاب به بررسی نقش اوغوزها در تحولات سیاسی منطقه پرداخته است؟

پاسخ: بله، کتاب «اوغوز ها» به طور مفصل به بررسی نقش سیاسی و نظامی این قبیله در تحولات منطقه آسیای مرکزی و آناتولی پرداخته است.

  • کتاب چه اطلاعاتی در مورد روابط اوغوزها با حکومت‌های همسایه مانند بیزانس و خلافت عباسی ارائه می‌دهد؟

پاسخ: کتاب «اوغوز ها» به طور مفصل به روابط اوغوزها با حکومت‌های همسایه مانند بیزانس و خلافت عباسی پرداخته است.

  • آیا می‌توان از کتاب “اوغوز ها” برای درک چگونگی تأثیر این روابط بر تاریخ منطقه استفاده کرد؟

پاسخ: بله، می‌توان از کتاب “اوغوز ها” برای درک چگونگی تأثیر روابط اوغوزها بر تاریخ منطقه استفاده کرد.

 

 

😍 چقدر خوشت اومد !


موضوعات :
تاریخی

تصاویر پیش نمایش


دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب اوغوز ها آنادردی عنصری 362 صفحه پی دی اف-1

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *