no-img
بوک کده

دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر


بوک کده
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف
pdf
ژوئن 10, 2024
حجم فایل: 1MB
نویسنده: بوک کده
۲۵,۰۰۰ تومان

دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف


دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی افسایت بوک کده دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف را برای شما دوستان فراهم آورده است. یکی از مهم‌ترین اصول علمی برای فهم متون شرعی و بررسی آن، بهره‌گیری از فهمِ سلف صالح دربارۀ نصوص است؛ زیرا درستیِ فهم نصوص شرعی، پایۀ اساسی در درست بودن استدلال دینی و فقهی می‌باشد و شخص نمی‌تواند هدف الله و رسولش را بفهمد مگر آنکه فهمش از رهنمودهای قرآن و سنت، مطابق با فهم سلفِ صالح باشد. با سایت بوک کده همراه باشید.

پی دی اف حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح

 سلف صالح به واسطه نزدیکی به منبع وحی و درک عمیق از آموزه های اسلامی، قادر به انتقال دقیق و صحیح معانی و مقاصد نصوص شرعی به نسل های بعدی هستند.

دانلود پی دی اف عبدالله ابن عمر دمیجی

 فهم صحیح سلف صالح از نصوص شرعی مانع از ورود بدعت ها و انحرافات به دین اسلام می شود و به حفظ اصالت و سلامت آن کمک می کند.

PDF حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح

 فتاوا و نظرات سلف صالح در مسائل مختلف شرعی، راهنمای ارزشمندی برای مسلمانان در فهم و تطبیق احکام دینی در زندگی است.

کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی

آشنایی با فهم سلف صالح از نصوص شرعی، امکان پاسخگویی به شبهات و انحرافات مطرح شده علیه دین اسلام را فراهم می آورد.

 

در انتها می توانید برای اطلاعات بیشتر کتاب بانوی قهرمان خلیل الرحمن خباب را نیز مطالعه کنید.

 

فهرست مطالب کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی : 

فصل اول: حقیقت فهم سلف

فهم در لغت یعنی شناخت قلبی یک چیز، فَهِمَه فَهَا وفهامة: آن را دانست. چیزی را فهمیدم یعنی آن را درک کردم و شناختم . ابن فارس میگوید «فاء» و ها و میم شناختن یک چیز علمای لغت اینگونه میگویند».
در قرآن الله – متعال – می فرماید: فَفَهَمْنَهَا سُلَيْمَنَ) (الانبياء: ٧٩] یعنی: «داوری» را به او آموختیم» و « قضاوت قطعی و فیصله دهنده ای که الله تبارک و تعالی اراده نموده در مشکلات انجام شود را به او فهماندیم». 
 از على – رضى الله تعالى عنه – روایت شده که :گفت: .. همانا عبادتی که علمی در آن نباشد و علمی که فهمی در آن نباشد و قرائتی که تفکری در آن نباشد خیری در آن نیست.

فصل دوم: اهمیت فهم سلف صالح و توجه علما به گردآوری آن

میدانیم که الله – متعال – قرآن کریم را نازل نمود (تِبْيَنَا لِكُلِّ شَيْءٍ) [النحل: ۸۹] «بیان هر امر است» و (تَصْدِيقَ الَّذِي بَيْنَ يَدَيْهِ وَتَفْصِيلَ كُلِّ شَيْءٍ) [يوسف: ۱۱۱]. (تصدیق کتابهای پیش از خود و بیان واضح هر چیزی است)، . ، ﴿ كِتَابٌ أُحْكِمَتْ ءَايَتُهُ، ثُمَّ فُصِّلَتْ مِن لَّدُنْ حَكِيمٍ خَبِيرٍ ﴾ [هود: ١] «کتابی است که آیاتش از جانب فرزانه ای آگاه استحکام یافته، آنگاه به وضوح بیان شده است». (بِلِسَانٍ عَرَبِي مُّبِينٍ ) [الشعراء: ۱۹۵] «به زبان فصیح عربی» با این وجود خداوند متعال – پیامبرش – را با زبان قومش فرستاد (بِلِسَانِ قَوْمِهِ لِيُبَيِّنَ ) [إبراهيم:۴] هیچ رسولی را جز به زبان قومش نفرستادیم تا پیام خدا را بر آنان به روشنی بیان کند و او را مکلف به بیان قرآن کریم نمود.

خداوند متعال – می فرماید: ﴿وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ﴾ [النحل: ۴۴]. «بر تو هم قرآن را نازلکردیم تا شریعتی را که برای مردم نازل شده است به روشنی بر آنان بیان کنی؛بسا که بیندیشند.

فصل سوم: دلیل های حجت بودن فهم سلف و نتیجه های پایبندی به آن

پس از اینکه در فصل گذشته درباره اهمیت فهم سلف سخن گفتیم و پس از بیان دلیلهایی که مقدم دانستن آن را بر ما واجب مینمود، خوب است در این فصل دلیلهای شرعی که بیانگر ضرورت مقدم دانستن فهم سلف و مراجعه به آن هنگام اختلاف و درگیری و داور قرار دادن آن در فهم دلالتهای نصوص و مراد الله ـ متعال ـ و رسولش، است، را با جزئیات بیان کنیم؛ که از جمله این دلیل،ها آنهایی است که صریح بوده و برخی دیگر این مفهوم را به ما میرسانند.
از جمله این دلیلها اول: دلیلهای قرآنی: ۱- خداوند – متعال – می فرماید: ﴿وَالسَّبِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَنِ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِى تَحْتَهَا الْأَنْهَرُ خَلِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ﴾ [التوبة: ۱۰۰]. خدا از مهاجرین و انصار پیشقدم ،پیشین و پیروانشان در نیکویی، راضی است و آنان [نیز] از او راضیند و برای آنان باغهایی از بهشت آماده کرده که نهرها در دامن آن جاری است و جاودانه در آن به سر برند؛ این است کامیابی بزرگ.
این آیه به صراحت پیروان پیشگامان نخستین از مهاجرین و انصار را می ستاید همان کسانی که پیشوایان و رهبران سلف صالح می باشند.

 

سوالات متداول:

  • آیا نمونه های خاصی از چگونگی اعمال درک سلف الصالح در متون اسلامی در جوامع اسلامی معاصر وجود دارد؟

پاسخ :بله، نمونه‌های زیادی از چگونگی اعمال درک سلف الصالح در متون اسلامی در جوامع اسلامی معاصر وجود دارد، از جمله:پایبندی به اوامر و نواهی خداوند

 

  • آیا نمونه های مشخصی از چگونگی اعمال فهم سلف الصالح در متون شرعی در زمینه های سیاسی و اقتصادی وجود دارد؟

پاسخ :بله، نمونه‌های مشخصی از چگونگی اعمال فهم سلف الصالح در متون اسلامی در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی جوامع اسلامی معاصر وجود دارد

 

  • چالش های پیش روی کاربرد این اصول در واقعیت معاصر چیست؟

پاسخ : تغییرات اجتماعی و فرهنگی:
جوامع معاصر شاهد تغییرات بزرگی در ارزش ها و الگوهای اجتماعی بوده اند که به کارگیری مجدد برخی از اصول ساده عصر سلف را دشوار می کند. نفوذ فزاینده فرهنگ های دیگر به دلیل جهانی شدن، حفظ الوهیت اسلامی و پایبندی به اصول اسلامی را با چالش مواجه می کند.

 

📚 😍 کتاب پیشنهادی

 

😍 چقدر خوشت اومد !


موضوعات :
اسلامی

تصاویر پیش نمایش


دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف-1
دانلود PDF کتاب حقیقت و اهمیت فهم نصوص شرعی توسط سلف صالح عبدالله ابن عمر دمیجی 98 صفحه پی دی اف-1

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *